Pierwsze badanie z zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu raka mózgu

Pierwsze badanie z zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu raka mózgu

Pierwsze badania nad medyczną marihuaną w leczeniu raka mózgu

Posted by Marijuana Doctors on 11/26/2018 in Badania i analizy

Zaktualizowano 30 stycznia 2019 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Australijscy naukowcy przeprowadzą pierwsze na świecie badanie kliniczne, którego celem będzie zbadanie wpływu marihuany na nowotwory. Zespół z Endeavour College of Natural Health planuje zbadać, czy marihuana pomaga pacjentom cierpiącym na raka mózgu. Jeśli wyniki będą pozytywne, możemy być o krok bliżej do potwierdzenia statusu marihuany jako leku. Dowiedz się więcej na temat badania i związku między marihuaną a rakiem mózgu.

Konopie indyjskie a rak mózgu: Przegląd

Pacjent ma mniej niż jeden procent szans na zachorowanie na raka mózgu w ciągu swojego życia. Jeśli jednak zostanie postawiona diagnoza, objawy mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. Objawy raka mózgu to m.in:

    Bóle głowy Napady drgawek Problemy z utrzymaniem równowagi Nudności i wymioty Problemy z widzeniem lub słyszeniem Zmiany osobowości lub zachowania Problemy z mową

Wskaźniki przeżycia w przypadku raka mózgu różnią się w zależności od rodzaju guza i wieku. Wierzymy, że niezależnie od diagnozy, każdy pacjent zasługuje na szansę przeżycia. Badania wskazują, że kannabinoidy, lecznicze składniki marihuany, mogą nam pomóc w osiągnięciu tego celu.

Cele i metodologia badania

Zespół Endeavour College będzie badał wpływ medycznej marihuany na glejaka, popularny rodzaj guza mózgu. Glejak pojawia się w komórkach glejowych, które otaczają komórki nerwowe i pomagają w ich funkcjonowaniu. Według badaczy, glejaki są agresywne i oporne na tradycyjne metody leczenia. Dlatego chcą sprawdzić, czy marihuana może być nową terapią dla tych nowotworów. Pozytywne wyniki pozwolą na ustalenie wytycznych dotyczących dawkowania i potencjalnie zmienią życie pacjentów.

Badacze chcą również sprawdzić, czy leczenie konopiami indyjskimi poprawi jakość życia pacjentów. Typowe objawy raka mózgu to nudności i bóle głowy, które wydają się reagować na medyczną marihuanę. Stwierdzenie korzystnego wpływu zarówno na nowotwory, jak i na inne objawy mogłoby uczynić z leczniczej marihuany skuteczną terapię przeciwnowotworową.

Przez trzy miesiące 82 pacjentów, którzy spełnią kryteria kwalifikacji, będzie leczonych medyczną marihuaną. Będą oni przyjmować płynną postać medycznej marihuany o wysokiej zawartości tetrahydrokannabinolu (THC). THC jest jednym z dwóch najważniejszych kannabinoidów badanych w celach leczniczych. Pacjenci będą stosować lek z konopi jako leczenie uzupełniające tradycyjne terapie przeciwnowotworowe. W okresie trwania badania naukowcy z Endeavour będą monitorować objawy u pacjentów. Po zakończeniu badania będą również obserwować pacjentów przez kolejne dwa lata.

Jakimi dowodami dysponujemy do tej pory?

Badanie to opiera się na badaniach, które wykazały, że marihuana może zmniejszać i zabijać komórki raka mózgu. Badania wykazały, że kannabinoidy, takie jak THC, mogą indukować apoptozę, czyli naturalną śmierć komórek, w glejakach. Rak powstaje, gdy złośliwe komórki nie obumierają same z siebie. Oznacza to, że marihuana może zwiększyć zdolność organizmu do pozbywania się raka. Badania wykazują również, że może ona zmniejszać zdolność guzów do tworzenia nowych naczyń krwionośnych i otrzymywania składników odżywczych. Kannabidiol, drugi ważny kannabinoid, może hamować wzrost guzów mózgu.

Dowody, jakie posiadamy na temat konopi i nowotworów pochodzą z badań przedklinicznych, czyli takich, w których nie biorą udziału żywi ludzie. W badaniach przedklinicznych bada się wyizolowane komórki lub angażuje zwierzęta, aby znaleźć wstępne dowody, które uzasadniają prowadzenie badań z udziałem ludzi. Gdy w tej fazie badań okaże się, że leczenie nie ma niebezpiecznych skutków, można przejść do badań na ludziach. Teraz, gdy mamy już wiele dowodów przedklinicznych, możemy zbadać właściwości lecznicze konopi w praktyce.

Dowody anegdotyczne i kliniczne wykazują, że medyczna marihuana łagodzi typowe objawy raka i chemioterapii. Opinie pacjentów i wysokiej jakości badania wykazują, że może ona łagodzić przewlekły ból, w tym bóle głowy wywołane przez raka mózgu. Marihuana zmniejsza również częstotliwość i nasilenie napadów drgawkowych, które są objawem doświadczanym przez wielu pacjentów z rakiem mózgu. Pacjenci cierpiący na częste i silne nudności spowodowane chemioterapią również znajdują ulgę w leczniczej marihuanie.

O zespole badawczym badania

Naukowcy prowadzący to badanie mają duże doświadczenie w pracy z naturalnymi środkami leczniczymi i w leczeniu raka mózgu. Główny badacz, dr Janet Schloss, poświęca swoją pracę odkrywaniu terapii wspomagających leczenie raka. Ma 19-letnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych w dziedzinie onkologii i medycyny komplementarnej. Jej zespół będzie współpracował z doktorem Charlie Teo, który jest znany w Australii ze swojej pracy w dziedzinie neurochirurgii i otrzymał za nią nagrodę Australijczyka Roku.

Endeavour College of Natural Health jest największym uniwersytetem medycyny naturalnej na półkuli południowej. Posiada rozbudowany dział badawczy zajmujący się poszukiwaniem alternatywnych środków leczniczych przy użyciu metod opartych na dowodach naukowych.

Co wyniki mogą oznaczać dla przyszłości medycyny marihuany?

W dziedzinie medycyny opartej na konopiach indyjskich przeprowadzono niewiele badań klinicznych. Wynika to z faktu, że w Stanach Zjednoczonych prawo federalne utrudnia uzyskanie zgody na badania nad medyczną marihuaną. Inne części świata mają lepszy dostęp do marihuany w celach badawczych. Jednak badania nad medyczną marihuaną mają już około 50 lat, co czyni je nowszą dziedziną. Rozpoczęły się one w Izraelu w latach 60. ubiegłego wieku, a kraj ten pełni dziś rolę centrum wiedzy o konopiach. Potrzebujemy więcej dowodów klinicznych, aby w pełni wykorzystać potencjał medycznej marihuany.

Wyniki tego badania mogą przybliżyć nas do zebrania obszernej wiedzy na temat marihuany i raka. Wiedza naukowa składa się z danych pochodzących z różnych badań, które budują się wzajemnie jak klocki. Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół Endeavour przyczynią się do lepszego zrozumienia medycznych konopi indyjskich i pozwolą nam określić, jakie kroki należy podjąć w przyszłości.

Czy mogę wziąć udział w badaniu?

Czy chorujesz na glejaka i mieszkasz w Australii? Być może kwalifikujesz się do wzięcia udziału w tym badaniu. W oficjalnej wiadomości nie podano pełnych kryteriów uczestnictwa w badaniu. Podano w nim jednak dane kontaktowe, które mogą pomóc w uzyskaniu informacji. Aby dowiedzieć się więcej o uczestnictwie w badaniu, wyślij wiadomość e-mail na adres trials@endeavour.edu.au lub zadzwoń pod numer 07 3253 9582.

Zdobądź najnowsze informacje na temat medycznej marihuany

Na MarijuanaDoctors.com staramy się dostarczać ci wyczerpujących informacji na temat stanu medycyny konopi na całym świecie. Odwiedź naszego bloga, aby odkryć więcej wiadomości i porad na temat medycznej marihuany. Nasze międzynarodowe zasoby dla pacjentów w Australii pozwolą Ci poznać przepisy prawne i możliwości leczenia obowiązujące w tym kraju. Aby otrzymywać comiesięczne aktualizacje na temat medycznej marihuany na swoją skrzynkę e-mail, zarejestruj się już dziś, aby otrzymywać nasz biuletyn. Pozwól nam pomóc Ci poczuć się silniejszym i w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje Ci medyczna marihuana.