Marihuana a mniejsza liczba zgonów z powodu opioidów

Marihuana a mniejsza liczba zgonów z powodu opioidów

Marihuana i zmniejszenie liczby zgonów z powodu opioidów

Posted by Marihuana Doctors on 01/08/2018 in Medyczna marihuana

Zaktualizowano 26 kwietnia 2018 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Kryzys opioidowy jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych. Leki przeciwbólowe wydawane na receptę nie tylko mogą powodować uzależnienie i przedawkowanie, ale mogą również służyć jako narkotyk otwierający drogę do jeszcze bardziej ryzykownych substancji, takich jak heroina. Urzędnicy służby zdrowia każdego dnia szukają rozwiązania tej epidemii - a gdyby tym rozwiązaniem była medyczna marihuana?

Jeden z czołowych urzędników zajmujących się badaniami medycznymi przyznał, że tak właśnie może być. Dyrektor National Institutes of Health Francis Collins wspomniał o związku między stanami, w których zalegalizowano marihuanę, a zmniejszeniem liczby przedawkowań opioidów i zgonów. Podkreślił, że wiemy, iż jest to tylko korelacja, a nie związek przyczynowy. Jednak każde uznanie potencjału medycznej marihuany przez władze federalne oznacza bardzo wiele w kraju, w którym marihuana podlega tak wielu ograniczeniom.

Ale jeśli istnieje związek, to w jaki sposób medyczna marihuana zmniejsza uzależnienie pacjentów od opioidów? Odpowiedź leży w sile działania i bezpieczeństwie marihuany.

Kryzys opioidowy: Przegląd

Pod koniec lat 90. lekarze zaczęli coraz częściej przepisywać opioidowe środki przeciwbólowe. Firmy farmaceutyczne, które produkowały te leki, zapewniały społeczność medyczną, że pacjenci nie uzależnią się od ich produktów. Jednak, jak wiemy, były w błędzie.

Obecnie ludzie nie tylko uzależniają się od leków przeciwbólowych, ale także przechodzą na twardsze narkotyki. Około 21 do 29% pacjentów przyjmujących opioidy z powodu bólu nadużywa ich, a u około 8 do 12% występują zaburzenia związane z używaniem opioidów. Podczas gdy tylko około 4 do 6% pacjentów nadużywających opioidów przechodzi na heroinę, 80% osób zażywających heroinę zaczynało od opioidów przepisywanych na receptę.

W 2015 r. w wyniku przedawkowania opioidów zmarło ponad 33 tys. osób, a 2 mln osób cierpiało na zaburzenia związane z nadużywaniem opioidów na receptę. Wzrost liczby osób uzależnionych prowadzi także do częstszego występowania noworodkowego zespołu abstynencyjnego, czyli sytuacji, w której dziecko rodzi się z objawami odstawienia opioidów. Ponieważ więcej osób wstrzykuje sobie opioidy, więcej osób zapada na choroby przenoszone przez krew, takie jak HIV czy zapalenie wątroby typu C.

Krótko mówiąc, kryzys opioidowy to poważny problem. Zmniejszając liczbę osób uzależnionych i przedawkowujących, możemy sprawić, że Stany Zjednoczone będą szczęśliwsze i zdrowsze.

Jak konopie medyczne mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu?

Chociaż opioidy mogą powodować wiele problemów, pacjenci z silnym bólem nie mają wielu możliwości. Z silniejszymi właściwościami przeciwbólowymi wiąże się możliwość uszkodzenia narządów, tolerancja i uzależnienie. Dlatego odkrycie bezpieczniejszej alternatywy uśmierzania bólu może przynieść wielu ludziom komfort bez ryzyka.

Tak się składa, że przewlekły ból jest jednym z najbardziej popartych dowodami schorzeń, które można leczyć medyczną marihuaną, a wiele stanów, w których funkcjonują programy leczenia medyczną marihuaną, uznaje go za ważny problem zdrowotny wymagający leczenia. Ponadto, mamy wiele badań, które pokazują, że marihuana ma ogromny potencjał jako lek przeciwbólowy.

W rzeczywistości, medyczna marihuana może działać tak samo dobrze jak opioidy, ale bez wysokiego ryzyka uzależnienia. Pacjenci stosują ją w przypadku przewlekłego i silnego bólu spowodowanego takimi schorzeniami, jak zapalenie stawów, rak, fibromialgia i inne. Lek z konopi indyjskich wydaje się działać szczególnie dobrze w przypadku bólu związanego z układem nerwowym. Jednak pacjenci cierpiący na bóle mięśni również znajdują ulgę w stosowaniu medycznej marihuany.

Osoby, które zastępują leki opioidowe medyczną marihuaną, nie muszą rezygnować z ulgi, ponieważ oba leki działają podobnie. Kiedy zażywasz lek opioidowy, blokuje on neuroprzekaźniki w mózgu, które przekazują informacje o bólu do organizmu. Medyczna marihuana aktywuje specjalne receptory w twoim ciele, które nie tylko zmniejszają komunikaty bólowe, ale także rozluźniają mięśnie i łagodzą stany zapalne.

Ponieważ medyczna marihuana oferuje podobne korzyści jak opioidy, pacjenci walczący z uzależnieniem mogą ją nawet stosować w celu zmniejszenia głodu i objawów odstawienia.

Co Stany Zjednoczone robią w sprawie marihuany i kryzysu opioidowego?

Rząd federalny w końcu zaczyna dostrzegać ogromny potencjał medycznej marihuany w ograniczaniu uzależnienia od opioidów. Ale czy zrobiono już coś w tej sprawie? Chociaż niektórzy urzędnicy rządowi opowiadają się za medyczną marihuaną jako możliwą alternatywą dla opioidów, do tej pory niewiele się wydarzyło.

W grudniu 2017 r. członkowie Kongresu z obu głównych partii napisali list w tej sprawie do Sekretarza ds. Zdrowia i Usług Społecznych Erica D. Hargana. Przytoczyli w nim liczne badania wskazujące, że medyczna marihuana mogłaby pomóc w rozwiązaniu problemu epidemii opioidów. W nawiązaniu do tych dowodów przedstawili listę pytań, w których prosili o szczegóły dotyczące wysiłków rządu w zakresie prowadzenia dalszych badań na ten temat.

Nie wiadomo, czy administracja Trumpa odpowie na prośbę członków Kongresu. Prezydent Trump ogłosił kryzys opioidowy stanem zagrożenia zdrowia publicznego w październiku 2017 r., ale ani on, ani jego personel nie uznali medycznej marihuany za część rozwiązania.

Co rząd może zrobić, aby pomóc? Co ja mogę zrobić, aby pomóc?

Możesz się zastanawiać - jeśli rząd nie robi wystarczająco dużo, aby wspierać medyczną marihuanę jako alternatywę dla opioidów, to co jest wystarczające? Odpowiedź leży w federalnym prawie antynarkotykowym.

Ponieważ przepisy federalne klasyfikują marihuanę jako narkotyk z listy I, naukowcy mają ogromne trudności z przeprowadzeniem jakichkolwiek istotnych badań. Nie dość, że aby przeprowadzić badania, muszą spełnić szereg wymogów związanych z uzyskaniem zgody, to na dodatek mają tylko jedno źródło, z którego mogą pozyskać marihuanę. Aby jeszcze bardziej skomplikować sytuację, naukowcy potrzebują istniejących danych, aby uzasadnić swoje badania nad marihuaną - danych, które nie istnieją ze względu na te przepisy.

Dlatego rząd mógłby usprawnić badania nad medyczną marihuaną, zmieniając status tego narkotyku na liście I. Zmiana listy leków mogłaby znieść wiele ograniczeń w badaniach, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo.

Dowiedz się więcej o medycznej marihuanie

Amerykanie mają wiele możliwości, aby naciskać na zniesienie klauzuli tajności marihuany. Możesz skontaktować się z przedstawicielami swojego stanu i przedstawić im swoje stanowisko w tej sprawie. Możesz też porozmawiać z przyjaciółmi i rodziną o powszechnych błędnych przekonaniach na temat marihuany.

Posiadanie wiarygodnych źródeł wiedzy na temat marihuany może również pomóc Ci w walce o większą akceptację. Zapoznaj się z naszą biblioteką zasobów, aby dowiedzieć się więcej o nauce, polityce i przemyśle związanym z medyczną marihuaną. Bądź również na bieżąco z najnowszymi wiadomościami na temat medycznej marihuany na naszym blogu.