W poszukiwaniu atrakcji w okolicach Dziwnowa

W poszukiwaniu atrakcji w okolicach Dziwnowa

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak najlepiej wykorzystać pobyt w Dziwnowie, znakomitym rozwiązaniem może okazać się wizyta w pobliskim Trzęsaczu. Ta wieś sołecka jest położona pomiędzy Rewalem i Pobierowem, jest przy tym ciekawym przykładem stosunkowo starej wsi parafialnej, do której niegdyś należało 10 osad. 

We wsi czeka na nas między innymi stacja Gryfickiej Kolei Wąskotorowej łączącej Gryfice z Pogorzelicą. To jednak nie kolejka sprawia jednak, że Trzęsacz jest punktem docelowym wielu wypraw podejmowanych przez turystów. Tych przyciągają przede wszystkim leżące nad brzegiem morza ruiny gotyckiego kościoła, który wybudowano na przełomie czternastego i piętnastego wieku. Gdy budowano kościół znajdował się on na samym środku drogi, ponieważ jednak morze systematycznie niszczyło wysoki brzeg, pod koniec dziewiętnastego wieku podjęto decyzję o odprawieniu w kościele ostatniej mszy, sama obecność w nim stanowiła bowiem dla ludzi zagrożenie.

Oczywiście, wyposażenie kościoła przeniesiono, osoby zainteresowane jego wyglądem mogą więc wyruszyć na poszukiwania zarówno do Kamienia Pomorskiego, jak i do Rewala. Dziś możemy już oglądać wyłącznie fragment południowej ściany. Widok jest niezwykły, a wrażenie turystów potęguje się, gdy uświadamiają sobie, że mają do czynienia z jedyną atrakcją tego rodzaju znajdującą się w Europie. Co ciekawe, trudno jest odpowiedzieć na pytanie o to, jak długo turystom dane będzie podziwiać ruiny. Co więcej, do dziś nie możemy być pewni, czy proces ten będzie można powstrzymać. Oczywiście, wyjątkowe ruiny to również miejsce związane z wieloma legendami. Najbardziej znana mówi o pannie morskiej Zielenicy, choć do naszych czasów przetrwało również podanie o Ewie i rybaku Kaźko.

Każdy turysta może poznać je bliżej odwiedzając jeszcze jedną atrakcję Trzęsacza. Właśnie tu mieści się Muzeum 15 południka, okazuje się bowiem, że właśnie w Trzęsaczu znajduje się piętnasty południk długości geograficznej, który wyznacza naszą strefę czasową. Jeśli odwiedziliśmy już Trzęsacz, a pogoda nadal zachęca do wypadów poza Dziwnów, dobrym pomysłem jest zorganizowanie sobie wypadu do Kamienia Pomorskiego. Do miasta możemy wybrać się samochodem, nic nie stoi jednak na przeszkodzie i temu, aby wsiąść w jeden ze statków czekających na turystów na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Jedną z najciekawszych atrakcji miasta jest obszar Starego Miasta, który znajduje się na prestiżowym szlaku zabytków kultury romańskiej. Nie można też zapominać o kościele Wniebowstąpienia NMP, gotyckim ratuszu, zabytkowych kamienicach znajdujących się wokół rynku, a także o Bramie Piastowskiej i Bramie Wolińskiej wraz z muzeum, a którym można podziwiać minerały i skały pochodzące z kosmosu. Muzeum w Baszcie Wolińskiej zwraca na siebie uwagę również dlatego, że znajduje się tu fantastyczny punkt widokowy.